Početna Odabrano ISTRAŽIVANJA POKAZUJU DA PREVIŠE VREMENA PROVEDENOG ISPRED EKRANA NEPOVRATNO UTJEČE NA MOZAK PREDADOLESCENATA

ISTRAŽIVANJA POKAZUJU DA PREVIŠE VREMENA PROVEDENOG ISPRED EKRANA NEPOVRATNO UTJEČE NA MOZAK PREDADOLESCENATA

Sudeći prema prvim rezultatima istraživanja provedenog na američkom Nacionalnom institutu za zdravlje (NIH), djeca koja dnevno provode više od dva sata ispred ekrana postižu lošije rezultate na testiranju jezičnih vještina i razmišljanja

Rezultati su zabrinjavajući, s obzirom na to da prosječni predadolescent provede čak do šest sati dnevno ispred ekrana.

NIH-ovo ambiciozno istraživanje kognitivnog razvoja mozga predadolescenata vrijedno 300 milijuna dolara obuhvaća 11.874 djece, u dobi između 9 i 10 godina, uključujući 2100 blizanaca ili trojki. Ova djeca će biti praćena sve do kraja mlađe odrasle dobi u 21 istraživačkom centru širom SAD-a.

Tek kada istraživači budu imali više podataka na raspolaganju moći će se analizirati svi prethodni rezultati.

„Na primjer, utvrđeno je da kod djece koja provode i do 7 sati dnevno ispred ekrana dolazi do preranog stanjivanja korteksa (moždane kore) u usporedbi s njihovim ‘niskotehnološkim’ vršnjacima.“

Korteks je krajnji sloj mozga, mjesto osjetilnog inputa i funkcijâ višeg reda koje nas čine ljudima. Na prvi pogled, ovo prerano stanjivanje doimalo bi se kao razlog za paniku.

Ali istraživači su upozorili da na temelju te informacije ne možemo izvući definitivne zaključke – veza ne podrazumijeva uzročnost, što znači da bi ovo stanjivanje moglo biti prouzročeno nečim drugim, a ne dugotrajnim sjedenjem ispred ekrana.

„Ne znamo je li to dobro.” – ističe direktorica istraživanja Gaya Dowling, objašnjavajući da je takvo stanjivanje obično povezano s mozgom zrelijim od onoga kakvog imaju ispitanici u dobi od 9 i 10 godina, a nije poznato na što to ukazuje kod mlađeg mozga.

Pročitajte sljedeće

ČINI SE DA JE VATIKAN SPREMAN SRDAČNO DOČEKATI IZVANZEMALJCE

Vatikan je nedavno objavio smjernice u vezi nadnaravnih pojava, uključujući ukazanja i mog…